Neden İtalyanca?

Yazar: Volkan Varol | Tarih: Mayıs 17, 2014, saat 8:55 pm | | Etiketler: İtalyanca, İtalyanca eğitimi

Tanıdığım insanlar içinde İtalyancaya ilgi duyup da öğrenmek isteyen veya İtalyanca eğitimi almış herkes İtalyancanın güzelliği konusunda tamamen aynı görüşte. Onlar da bu güzel dile benim gibi aşık. Peki neden İtalyanca? Neden bu dil bu kadar tercih ediliyor?

İtalyancanın güzelliği

İtalyanca (la bella lingua, yani güzel dil) dünyanın en güzel dillerinden biri olarak kabul edilmektedir. Neden?

İtalyanca kulağa en hoş gelen dillerden biridir, çünkü ünlü harfler üzerine kuruludur ve melodik bir kalitesi vardır. Romanik diller içinde sona “s” ya da bir başka ünsüzü eklemeksizin, bir ünlüyü sadece başka bir ünlüyle değiştirmekle ismi çoğul yapabilen tek dildir. Düzgün konuşulduğunda gerçekten harika bir dildir. Sanki klasik bir parça gibi akıcı, müzikal bir ses verir. Bir çok dil uzmanının da hem fikir olduğu gibi bu dil, dünya üzerindeki en güzel dildir!

Güzel bazı İtalyanca sözcükler

İtalyanca sözcüklerin ünlü harfle bitmelerinin yanısıra okunuşlarındaki tonlama ve konuşma sırasındaki iniş ve çıkışlar adeta bir melodiyi andırır. Bir de güzel sözcükler olunca:

affascinante (çekici), amore (aşk, sevgi), arrivassero (onlar vardılar), assolutamente (kesinlikle), attraversiamo (bir şeyi aşmak, geçmek), aurora (gün batımı), azzurro (mavi), bravissima (çok başarılı), buongiorno (günaydın), carina (hoş), chiacchierare (sohbet etmek), coccodrillo (timsah), cretino (idiyot, aptal), delizioso (lezzetli), dimmi (söyle bana), esatto (tam), evviva (hurra!), fagiolini (fasulye), farfalla (kelebek), frigorifero (buzdolabı), girasole (ayçiçeği), lucertola (kertenkele), luna (ayçiçeği), lussuoso (lüks), magari (keşke, belki), meraviglioso (muhteşem), pallacanestro (basketbol), però (fakat, ancak), piccolo (küçük), pipistrello (yarasa), pomodoro (domates), principessa (prenses), sensuale (duygusal), solamente (yalnızca), stranieri (yabancı), stuzzicadenti (kürdan), sussurrare (fısıldamak), telefonino (cep telefonu), tesoro (hazine), vendemmia (bağ bozumu), violino (viyolin)

İtalyanca ve İtalyan Kültürü

Günümüzde İtalyan kültürünün diğer diller üzerindeki etkisi çok açıktır. Müzik, gıda, mimarlık, tasarım, edebiyat ve bilimde bir çok İtalyanca terim kullanılmaktadır. Türkçeye de giren, günlük hayatımızda sık sık kullandığımız çav (ciao), pizza (pizza), spagetti (spaghetti), brokoli (broccoli), kapuçino (cappuccino), katedral (cattedrale), maestro (maestro), orkestra (orchestra), piyano (pianoforte), solo (solo), propaganda (propaganda) gibi yüzlerce, belki de binlerce İtalyanca terim, dilimizde ve diğer birçok dünya dilinde kendilerine kalıcı yer edinmişlerdir.

Neden İtalyanca?

Sizlere İtalyancanın Türkiye’de neden giderek daha fazla önem kazandığını anlatmak istiyorum.

  • İtalya, dünyadaki ilk 7 ekonomiden biridir ve yine dünyanın en zengin demokrasilerinin olduğu G7 Grubuna dahildir. Ayrıca Türkiye ile olan ilişkileri her geçen gün gelişmektedir.
  • Son dönemlerde Türkiye’ye yatırım yapmayı düşünen yabancı yatırımcıların sayısı artmaktadır. İtalyan işadamlarının Türkiye’ye davet edilmesi, ikili bir çok yeni ilişkinin doğmasına neden olacaktır. Sonuç olarak İtalyanca bilenlere olan talep artacaktır.
  • Birçok kariyer alanında İtalyanca bilmek önemli faydalar sağlar. İtalya mutfak sanatları, müzik, opera, iç tasarım, moda, grafik tasarım, mobilya tasarımı, takım tezgahı üretimi, robotik, elektromekanik sistemler, gemi yapımı, uzay mühendisliği, inşaat makineleri ve taşıma ekipmanları konularında bir dünya lideridir. Bu alanlarda kariyer yapacaklar için İtalyancanın büyük katkıları olacaktır.
  • İtalya Batı Uygarlığının en zengin kültürel miraslarına sahiptir ve son 800 yıldır edebiyat, mimarlık, resim, heykel ve müzikte bir dünya liderdir. Avrupa’daki ilk üniversite 1088’de Bologna’da kurulmuştur. Yine bu üniversitenin Hukuk Okulu tarihte bir ilktir ve tüm Avrupa’dan bilim adamlarını çekmiştir. Bankacılık ve muhasebe Orta Çağ’da İtalya’da keşfedilmiştir.
  • İtalya öyle bir kültür, toprak ve tarih birikimine sahiptir ki, bunları incelemek bir ömür ister. İtalyanca bilmek İtalya’nın geçmişteki ve günümüzdeki durumunu anlamakta size çok önemli bir avantaj sağlar. Roma döneminden bu yana, İtalya, kendi edebiyat ve kültürünü Avrupa’nın diğer bölgelerine ve ötesine ihraç etmiştir. İtalyanca bilmek bu ifade hazinesini anlamak, takdir etmek ve analiz etmek için gereklidir.
  • İtalyan edebiyatı dünyanın en ünlü yazar ve düşünce adamlarına kucak açmıştır. Bunlardan bazıları Dante, Petrarca, Boccaccio, Leonardo da Vinci, Machiavelli, Verga, Svevo, Pirandello ve Gramsci’dir.
  • Yine İtalyan müziği dünyanın en ünlü müzisyen ve bestecileriyle övünmektedir. Birkaç isim verecek olursak: Monteverdi, Vivaldi, Puccini, Verdi ve Rossini.
  • Sanat tarihçilerine İtalyanca gerekir. UNESCO’ya göre (United Nations Edurational, Scientific and Cultural Organisation, Birleşmiş Milletler’in Eğitim, Bilim ve Kültür Teşkilatı), dünyadaki tüm sanat hazinelerinin %60’ından fazlası İtalya’da bulunmaktadır. Leonardo Da Vinci, Giotto, Michelangelo gibi en ünlü Batılı sanatçılardan bazıları İtalyandı. İtalyanca bilmek sanatın bağlam ve tarihini anlayabilmek için hayati öneme sahiptir. Roma ve Rönesans dönemlerini kapsayan kültürel değerleriyle dünyada çok önemli bir kültürel mirasa sahiptir.

Kanımca herşeyin ötesinde İtalyan dilinin kendisi başlı başına bir güzelliktir. Bugüne kadar İtalyanca öğrenme çabasındaki Türk ya da yabancı bir çok arkadaşım bu güzel dile aşık oldu, ben dahil.

İtalyanca öğrenmek belki de bir ömür istiyor. Kolay bir dil olmadığı gibi ‘derinlere’ indikçe karşınıza bir dolu sözcük ve de o sözcükler, merakınız varsa, önünüze araştırılacak bir dolu yeni konu getiriyor. Sanata, kültüre, tarihe, mimarlığa, modaya vs. ilgi duyuyorsanız ve de İtalyancanız varsa, sizleri doyumsuz seyirler bekliyor, emin olun.

O hazineleri keşfetmek için İtalyanca bizleri bekliyor.

Ücretsiz İtalyanca dersler için tıklayınız.


Sitede neler var?

Günün Sözcüğü

Arrivederla

  1. Güle güle! (daha resmi ve saygı tonu barındıran)